Uudiskirjandus

Alates detsembrist 2014 on uudiskirjandus leitav siit:

Laste- ja noorsookirjanduse osakonna uued raamatud (vasakpoolsest menüüst valida Uudiskirjandus)

Uute raamatute loetelu uuendatakse jooksvalt.

Lastele ja noortele mõeldud ilukirjanduse leiab jaotuse alt "Lasteraamatud" ning teadmiskirjanduse jaotuse alt "Erialakirjandus" (selle alajaotuse all on koos nii täiskasvanute kui ka laste ja noorte teadmiskirjandus).

Klõpsates raamatu pealkirjale, on võimalik näha raamatu andmeid ning leidumust (kas raamat on hetkel raamatukogus kohal või mitte).

Mõnusat lugemist!Uudiskirjandus seisuga 1.11.2014:

Ilukirjandus

pilt

Widmark, Martin

KOOLIMÕISTATUS (lastele)

Alleby linna politsei kratsib nõutult kukalt – linnakeses on käibel tulnud valeraha ja keegi ei tea, kes võib võltsimisega tegelev kurikael olla! Lasse ja Maia  mõistavad, et detektiivibüroo peab aitama sellele salapärasele loole valgust heita.
pilt


Widmark, Martin

SAFRANIMÕISTATUS (lastele)

Kui ei ole safranit, ei ole ka safranisaiu. Ja kui ei ole safranisaiu, ei ole ka õigeid jõule! Kes on see salapärane röövel, kes linnakese poest safranit varastab? Küll Lasse ja Maia selle välja selgitavad!pilt


Landy, Derek

DETEKTIIV LUUKER LEEBESURM: MÄNGIDES TULEGA (noortele)

"Lubage tutvustada, Luuker Leebesurm – tarkpeast detektiiv, kõikvõimas maag, räpaste trikkide ja murdvarguste meister. Ahjaa, ja surnud. Koos ebatavalise ja salapäraselt andeka Stephanie Edgleyga moodustavad nad liidu, mis peab jagu saama kõikematvast iidsest kurjusest. „Detektiiv Luuker Leebesurm: Mängides tulega“ on teine lugu Derek Landy põrgulikult põnevast noorteseeriast.

 Serpin on surnud, maailm on taas ohust päästetud. Vähemalt seda Valküüria ja Leebesurm arvavad, kuni kurikuulus parun Vengeus murrab end veriselt vanglast välja ja üle kogu Iirimaa ilmub välja laipu ning vampiire. Kui parun Vengeus saab kätte ka Lord Julma surmavalt ohtliku turvise ja enam-vähem kõik soovivad Valküüria surma, seisab vapra detektiividuo ees nende seni suurim väljakutse. Ent vahest ähvardab Valküüriat suurim oht hoopis lähemal...?

pilt


Auväärt, Liis

VÄIKE VÕLUR MATTIAS (lastele)

Kuueaastane Mattias tahab väga saada võluriks. Aga kuidas võluriks saadakse? Muidugi heade tegude abil! Kui Mattias leiab õuest kollase mängukaru, hakkab ta otsima tüdrukut, kes selle kaotanud oli. Otsingus löövad kaasa ka poisi uued tuttavad: öö valvur Alfred, kes elab riidekapis ja pehmekäpaline koll, kes venitab öösel lapsi pikemaks. Nüüd on Mattiasel korraga kaks elu – kuueaastase poisi ja väikese võluri oma.


pilt


Tsirna, Arne

ARMASTUSE VALEM (noortele)

Elulise ja ulmelise suunitlusega, järgneva romaani esimene osa. Sisu kirjeldab kauges tulevikus ja kuskil teises kosmose piirkonnas asuvat planeeti nimega Crakus. Sellel planeedil iseseisvat elu alustava nooruurija Temor Khani esimesed õppetunnid tema enda kosmose osas reisimiseks. Hiljem lisanduvad teised tegelased kellega koos ta uurib ja avastab oma galaktika teisi planeete ja seal elavate inimeste ühiskondi. Eraldi teema sisaldab kogemuste hankimist elu ja armastuse kohta. Selleks on talle abiks tema partner, nooruurija Taarka Twin. Raamat kirjeldab ka kosmose teises osas ja ajas eksisteerinud või eksisteerivat planeeti – Maa ja sellel planeedil valitsevat elukorraldust nimega – Duaalsus.

pilt


Koff, Indrek

KOJU (lastele)

See teisipäev oli üks eriline päev. Teisipäev oli muidu ka eriline päev, sest pärast teisipäeva tuli alati kolmapäev ja kolmapäev oli Madisel kodupäev. Aga see teisipäev oli kohe eriti eriline, sest Madis pidi esimest korda ise lasteaiast koju minema. Täitsa üksi!


pilt


Pervik, Aino

ROOSALIISA PRILLID (lastele)

Roosaliisa sai endale prillid, ilusate raamidega, millel olid sangade küljes tillukesed kivikesed. Kivikesed sädelesid nagu teemandid. Prillid otsustasid, et nad näitavad Roosaliisale maailma võimalikult meeldivalt.

 Näiteks kaalikahautis nägi tänu prillidele välja nagu virsikukompott.

 Kõik, mida telekas näidati, ei meeldinud aga prillidele sugugi. Näiteks uputused. Või maavärin. Või sõda.

pilt


LOOMALOOD LASTELE (lastele)

Kaunite illustratsioonidega „Loomalood lastele” on väga mitmekülge raamat: siit leiab enam kui 40 jutukest, mille hulgas on nii vendade Grimmide loomamuinasjutte kui ka silmaringi laiendavaid nupukesi, mis kirjeldavad erinevaid loomaaialoomi. Mahukas raamatus on lugusid nii ettelugemiseks kui ka lugema õppimiseks, samuti ilusaid pilte, mis tutvustavad lapsele looma- ja taimeliike. „Loomalood lastele” on raamat, millega jagub tegevust pikaks-pikaks ajaks, süvendades lapse loodushuvi!


pilt


Mänd, Heljo

SALLIPALL (luuletused)

"Sallipall" on teine raamat TEA Kirjastuse uues lasteraamatute sarjas "Lapse oma luuleraamat", kus hakkavad ilmuma kõige pisematele lugejatele mõeldud luuletused.

 "Sallipallis" on kirjanik esitanud oma paremaid loomaluuletusi. Muinasjutulised ja mängulised salmid juhivad lapsi loomariiki, kus väike lugeja kohtub nii kodumetsades kui ka džunglis ja savannis elavate põnevate loomadega.Rikkalikult illustreeritud, suurte tähtedega ja lapsesõbralikus formaadis raamat.

pilt


Sits, Eve Helle

SAIASOO LOOD (lastele)

Liisa-Laura, Miina-Marta ja Piia-Paula Paju on kolmikud, kes elavad koos ema-isaga Saiasoo külas Hallita talus. „Saiasoo lood” on lõbus ja õpetlik raamat tüdrukute tegemistest läbi terve aastaringi. Koos vanaisaga meisterdavad nad lindudele söögimaja, käivad ema-isaga metsas kitsekesi toitmas ja rabamatkal, küpsetavad koos vanaemaga kaerapätsikesi, laulavad lammastele, koovad naabritädi Hille õpetusel kaltsuvaipa ja võtavad sügisel kartuleid. Saiasoos juhtub mõndagi põnevat ja ikka on selles osalised ka Liisa-Laura, Miina-Marta ja Piia-Paula. Raamatule on kaunid illustratsioonid teinud Tiina Mariam Reinsalu.

pilt


Riordan, Rick

PERCY JACKSON JA OLÜMPIALASED. VÄLGUVARAS (noortele)

Teate, mina ei tahtnud olla poolevereline. Ma ei tahtnud olla Kreeka jumala poeg. Pealegi on pooleverelise elu ohtlik. Hirmus. Suurem osa ajast üritatakse sulle väga valusal ja ebameeldival moel otsa peale teha.

Ma olin täiesti normaalne poiss, käisin koolis, mängisin kossu, sõitsin rulaga. Tavaline värk. Kuni põrmustasin täiesti juhuslikult oma matemaatikaõpetaja. Nüüd veedan aega koletistega võideldes ja üritan üldiselt lihtsalt ellu jääda.

See lugu on sellest, kuidas taeva- ja äikesejumal Zeus arvab, et ma varastasin tema välgunoole. Ma ei soovitaks kellelgi Zeusi välja vihastada. See on väga halb mõte.

Enne kirjanikukarjääri töötas Rick Riordan viisteist aastat õpetajana. Ta on kirjutanud mitmeid sarju, kuid tema kõige tuntumad raamatud jutustavad Percy Jacksonist. Riordani raamatutes põimuvad vapustavates seiklustes ühte antiiksed müüdid ja kaasaeg.

pilt


Hinrikus, Kadri

KONNADE MÄSS (lastele)

Tädi Kaie armastab pööraselt konni. Tema maja on vallutanud suured ja väikesed, rohelised ja punased, triibulised, ruudulised ja mummulised konnad. Naabrid kutsuvad teda Konna-Kaieks. Tädi Kaie ei saa ainult aru, mis konnad vahel nii kurblikud tunduvad…


pilt


Kolu, Siiri

MEIE, RÖÖBELID JA SUUR-HEMMI AARDEKIRST (noortele)

„See, et Vanamo vaenuliku maanteeröövlitejõugu küüsi sattus, oli küll puhtalt minu viga.” Vilja Vainisto ja Rööbelid on kõigi aegade kõige tähtsama röövliöppetuse kannul, kuid seda otsivad ka kõik teised maanteeröövlite perekonnad. Helmeri Kvisti saja-aastane Öppetus peidab endas röövlikuninga tarkust ja väge, ning otse loomulikult tahavad kõik seda endale saada. Helmeri Kvist aga nägi seda kõike ette ja tegi nõnda, et Öppetuse leiab vaid tõeline meister. Vilja peab nüüd kokku võtma kogu nutikuse ja vapruse, et leida üles aare ja võistlevate röövliperede käest eluga pääseda. Kui maanteeröövlite madin juba Vilja pereni jõuab, on asi naljast kaugel. Vilja ja Rööbelite eelnevatest seiklustest jutustavad raamatud „Meie, Rööbelid” (2012) ja „Meie, Rööbelid, ja Pätikaroke” (2013). Siri Kolu Rööbeli-sari on pälvinud mitmeid Soome mainekaid kirjandusauhindu ja raamatute kirjastamisõigusi on müüdud rohkem kui 13 riiki.

pilt


Mirej, Mireille

MINU UNISTUSTE PONI (lastele)

Klara on 8-aastane tüdruk, kellele meeldivad üle kõige ponid. Pea kogu vaba aja veedab ta naabrite Liaane ja Hugo juures, kes peavad hobuseid ja ponisid ning kavatsevad poniringi avada. Klara aitab neid ning vastutasuks õpetavad naabrid tüdrukut ratsutama. Ühel päeval sõidavad kõik koos laadale uusi ponisid ostma. Sealt leiab Klara ka uue lemmiku: kauni, kuid tõrksa Palomino poni. Peale selle, et Klara peab looma usalduse võitma, tuleb tal vaeva näha ka tujuka poolõe Liisiga.

 Raamat räägib suure soojusega ponidest ja hobustest ning sellest, mida kujutab endast igapäevane tegelemine nendega. Juttu on ka sellest, kuidas vahel võivad suhted poolõega päris keerulised olla.

 Raamatu autor, Pariisis elav Mireille Mirej on alati tundnud suurt huvi hobuste ja ponide vastu, neist kõneles juba tema esimene raamat. Ta on öelnud, et kirjutab öösiti, kui kõik teised magavad. Inspiratsiooni ammutab ta lastest ja loomadest ning talle on südamelähedane lastes lugemis- ja kirjutamishuvi äratada.

 Kunstnik Bruno Pilorget töötab 1982. aastast Gallimardi kirjastuse juures raamatuillustraatorina, kuid on joonistanud pilte ka teiste kirjastuste teostele. Ta elab koos naise ja kahe pojaga Lääne-Prantsusmaal.

 Soovitame neelata alates 8. eluaastast.

pilt


Nicolaysen, Marit

SVEN JA ROTT SUVELAAGRIS (lastele)

On suvi ja 9-aastane Sven peab minema laagrisse. Esialgu tundub talle see mõte hirmuäratav. Sven võtab põues kaasa oma lemmiklooma rott Halvorseni, kellest ei tohi keegi mitte midagi teada. Ühel hetkel on aga Halvorsen kadunud ja ilmub välja alles tüdrukute magamistoas…

Lugu on hoogne ja humoorikas. Laagrielu on lõbus: süüakse suhkruga pannkooke, sulistatakse jääkülmas merevees, korraldatakse jalgpallimatše. Kuid seal on ka poiss, kellele meeldib teisi kiusata. Sven, kes esmapilgul tundub tagasihoidlik ja arglikki, osutub talle vapraks vastaseks.

 Norra kirjanik Marit Nicolaysen (1953) on kirjutanud lastele viisteist raamatut Svenist ja tema rotist. Raamatud on Norras populaarsed, nende põhjal on valminud ka kaks mängufilmi. Sveni-lugusid on tõlgitud mitmesse Euroopa keelde.

 Pildid on joonistanud tunnustatud Norra graafik ja illustraator Per Dybvig (1964). Tema vaba, mänguline ja natuke metsik joonistusstiil haakub tekstiga suurepäraselt.

 A-VITAmiini sarja raamatuid soovitame neelata alates 8. eluaastast!

pilt


MEIE ELU. CARL ROBERT JAKOBSON (noortele)

Üks sõnakuulmatu lehm läks kord Torma mõisniku põllule maiustama. Sellest tõusis suur riid mõisniku ja noorukese õpetaja Carl Robert Jakobsoni vahel, kellele lehma kuulus. Leppimist ei tulnud ja õpetaja pidi Tormast ära minema. Ta jõudis Venemaale ja sealt jälle tagasi Eestisse. Siin pidas ta mõisnike vastu ägedaid kõnesid, asutas ajalehe ja alustas uhke talu rajamist. Tema elu ei olnud pikk, kuid ometi jõudis ta teha väga palju. See raamat kõnelebki, sellest, kuidas see kõik kord oli.

 See on sarja ”Meie Elu” teine raamat.

 Raamat on sobilik lugejale, kelle vanus jääb kuue ja saja eluaasta vahele.

pilt


Kass, Kristiina

ELLE JA KALLE KODUVIDEO (trükitähed)

Lugu räägib sellest, kuidas kass Elle ja koer Kalle omapäi koju jäid, videokaamera leidsid ja sellega tembutama hakkasid.pilt


Hytönen, Ville

EESLIKÖHV KÖÖSLIAHV (lastele)

„Eesliköhv köösliahv” on muinasjutt kahest üksildasest loomast, kes mõlemad millegi poolest teistest erinevad. Väike haigete kopsudega eesel köhib „köhv, köhv” ja suure kohmaka ahvi jalad teevad kõndides imelikku häält „kööss, kööss”. Teised metsa loomad naeravad õnnetu köhiva eesli ja kurvalt jalgu lohistava ahvi üle ning mõlemad loomad lähevad sellest veelgi üksildasemaks. Kui aga ahv ja eesel ühel päeval kohtuvad, mis juhtub siis? Lugu toob meie ette hulga loomadest tegelasi, üks värvikam kui teine, ning Matti Pikkujämsä illustratsioonid annavad neile tõelise isikupära. Elutark ja tsipake anarhistlik muinasjutt sõprusest tuletab meelde, et oleme kõik isemoodi – ja just selle pärast nii sarnased.

pilt


Kukk, Jaak

REBASESAARE INDIAANLASED (noortele)

Salapärase V.S.P. poistekamba tegemised kodustes metsatukkades, nõukogudeaja varemete vahel, ojades parvetades ja sumbates, omavahel lahinguid lüües maalitakse meile omaseks -- ühes kevadest suvelõpuni ... Dokumentaalromaan, poistekas, mälestusraamat? Kivi-Vigala poiste lugu on ühtpidi kõigile neile, kes kunagi poisid on olnud ja tõelisi seiklusi ihanud, teisalt paras seikluslugu tänastele noortele, kellele indiaanimängud ehk veidi tundmatum maa. See on meeldetuletus kõigile üheksakümnendate poisipõnnidele ja samas väga täpne Kivi-Vigala kaardistus, millesarnast pole veel ilmunudki. Aus asi. Kirjandus, mis peaaegu polegi kirjandus. Lugu, mis ootab järge.

pilt


Cartin, Marc

MINA KÜLL EI KARDA! (lastele)

Kes kardavad rohkem, kas poisid või tüdrukud?

 Klassikaaslased Carla ja Hugo lähevad ägedalt tülli selle üle, kumb neist on julgem. Nad sõlmivad hirmuäratava kihlveo. See, kes pistab esimesena plehku hüljatud Saint-Malmori mõisast, kus pidavat elutsema kummitused ja koguni vampiir, ongi suurem argpüks.

„Mina küll ei karda!“ on põnev ja natuke õudnegi lugu sellest, kuidas kaks 9-aastast last oma julguse proovile panevad. Kas kõik on ikka nii vaprad, kui teistele näida püüavad? Ja kas mõni asi on ikka nii hirmus, kui esialgu tundub? Me kõik kardame midagi ja see on täiesti loomulik, aga mõnikord on hirmul suured silmad ja tegelikult polegi selleks alati põhjust.

 Raamatu autor Marc Cantin on sündinud 1967. aastal Prantsusmaal Lamballe’is. Ta ise väidab, et kuigi ta ei karda ei kummitusi, luukeresid, vampiire ega nõidu, siis ämblikku nähes paneb ta joonelt leekima.

 Illustraator Éric Gasté, kes on sündinud 1969. aastal Prantsusmaal Angersis, kinnitab, et temagi ei karda siin ilmas mitte midagi muud peale ämblike. Huvitav kokkusattumus!

 Soovitame neelata alates 7. eluaastast.

pilt


Clare, Cassandra

PÕRGUSÕDALASED. KELLAVÄRGIGA PRINTSESS. (noortele)

Hädaohud ja reetmine, saladused ja võluvägi triloogia „Põrgu sõdalased” viimases, peadpööritavalt põnevas raamatus.Tessa Gray peaks olema õnnelik – eks ole ju kõik pruudid õnnelikud. Ent ajal kui Tessa valmistub pulmadeks, hakkab Londoni Instituudi varjuküttide ümber koomale tõmbuma hirmuäratav ämblikuvõrk. Lagedale ilmuv uus deemon on vere ja salasidemete kaudu ühendatud Mortmainiga – mehega, kes on loonud varjuküttide hävitamiseks halastamatutest kellavärgikoletistest, põrgu sõdalastest armee. Mortmainil on oma plaani teostamiseks vaja veel ainult üht. Tal on vaja Tessat. Ning Jem ja Will, poisid, kellel on ühepalju õigust Tessa südamele, teevad kõik, et neiut päästa. Selle raamatuga jõuab lõpule Cassandra Clare’i triloogia “Põrgu sõdalased”. “Kellavärgiga printsessi” traagiline lugu toimub 19. sajandi keskel Põhja-Inglismaal hämaras Yorgi Instituudis ja järellugu toob lugeja kahekümne esimesse sajandisse. Vahepealsel ajal hargnevad peadpööritavalt põnevad sündmused: sortsidest kasuv

pilt


Stannard, Russeli

ONU ALBERTI AEG JA RUUM (lastele)

Kuulus teadlane Onu Albert ning tema nõbu Gedanken kasutavad mõttemulli lahendamaks Aja ja Ruumi suurimaid müsteeriume. Nende seiklusloos avastad, miks ei saa liikuda kiiremini kui valgus, kuidas vananeda kiiremini kui su ema, kuidas võtta kaalus juurde ilma paksuks minemata ning kuidas elada igavesti, ilma ise sellest teadmata.pilt


Carter, Ally

SPIOONI EI TOHI SUUDELDA (noortele)

Gallagheri Akadeemia väidab end olevat tütarlastekooli geeniustele. Tegelikkuses tähendab selles koolis kehaline kasvatus süvenemist võitluskunstide peenematesse saladustesse, reaalained annavad ülevaate moodsamatest keemiasõja trendidest ja kodutööde hulka kuulub salakoodide murdmine.

 Ehkki õpilane Cameron Morgan oskab neljateistkümmet keelt ja suudaks

 tappa mehe oma paljaste kätega seitsmel fantaasiarikkal moel, pole tal aimugi, mida ette võtta siis, kui ta kohtab tavalist poissi, kes peab teda tavaliseks tüdrukuks.

pilt


Landy, Derek

DETEKTIIV LUUKER. LEEBESURM (noortele)

Lubage tutvustada, Luuker Leebesurm – tarkpeast detektiiv, kõikvõimas maag, räpaste trikkide ja murdvarguste meister. Ahjaa, ja surnud. Koos ebatavalise ja salapäraselt andeka Stephanie Edgleyga moodustavad nad liidu, mis peab jagu saama kõikematvast iidsest kurjusest.

 --

„Nii et enam ei varja sa minu eest midagi?”

Leebesurm pani käe rinnale. „Tabagu mind surm, kui varjan midagi oma südames.”

„OK.”

Leebesurm noogutas ja nad kõndisid Bentley poole tagasi.

„Kuigi sul tegelikult pole südant,” ütles Stephanie.

„Ma tean.”

„Ja tehniliselt sa juba oled surnud.”

„Ma tean seda ka.”

„Lihtsalt selgituse mõttes.”

--

Kas kurjus võidab ja saabub maailma lõpp? Või suudavad Stephanie ja Leebesurm omavahelise nääklemise lõpetada ja vastu astuda?

 Algab põrgulikult põnev seiklus.

pilt


Gier, Kerstin

RUBIINPUNANE (noortele)

16-aastane Gwendolyn teab, et mõnel tema suguvõsast on iseäralikud võimed, kuid ta elab teadmises, et imepärase geeni kandja on kaunis nõbu Charlotte, mitte tema. Gwendolyn tunneb end aeg-ajalt siiski kuidagi iseäralikult ning satub ühel päeval ootamatult 18. sajandi alguse Londonisse. Selgub, et just Gwendolyn on perekonna kõige salapärasem liige ja pärinud ajaränduri geeni. Miks oli ema tema sünnikuupäeva varjanud? Kas Gwendolyni ema üldse oli tema pärisema? Mis juhtus ajamasinaga? Gwendolyn ja Gideon – poiss, kes on pärinud ajaränduri geeni isaliini pidi ja kes on Gwendolyni arvates paras ennasttäis ninatark– , seiklevad ajas koos ja püüavad neile ja veel paljudele muudele küsimustele vastuseid leida ning välja selgitada, keda nad minevikus ja olevikus usaldada võivad.Menukate romaanide autor Kerstin Gier (sünd 1966) alustas kirjutamist 1995. aastal. „Rubiinpunane” on noorsoole mõeldud fantaasiatriloogia esimene romaan. Raamat on tõlgitud rohkem kui 25 keelde ja 2013. aastal valmis teose põhjal ka film.


Teadmiskirjandus

pilt

Roht, Urmas

RÄÄGIN SULLE LOODUSEST (502)

Raamat, mis räägib Eestimaa loodusest ja loomadest on mõeldud noorematele lugejatele ja annab võimaluse juba olemasolevate teadmiste kinnistamiseks ning laiendamiseks. Autorid loodavad, et tekstide raskused said just parajad ning ka vanemad lugejad leiavad siit oma küsimustele vastused. Raamatus olevad põnevad faktid, juhised ja näpunäited looduse taasavastamiseks annavad võimaluse näha loodust uue ja huvitava nurga alt.pilt


ÕPILASE GEOGRAAFIA ENTSÜKLOPEEDIA (91)

Rikkalike faktide, kaartide, jooniste ja fotodega illustreeritud raamat on hea esmane teejuht meie koduplaneedi tundmaõppimisel. See sisult ja välimuselt tänapäevane teatmeteos viib lugeja tõelisele avastusretkele: tungitakse sügavale maakera sisemusse ja tõustakse kõrgele atmosfääri, käiakse ära nii põhja- kui ka lõunapoolusel ning tutvutakse looduslike protsesside ja inimtegevuse mõjuga. Noor lugeja saab teada, mis põhjustab aastaaegade vaheldumist, ning kus on maailma kõrgeimal asuv linn ning kas sügaval ookeani põhjas võib olla elu. Asjalik raamat nii kodus kui ka koolis kasutamiseks, muu hulgas sisaldab ka maakaarte ja värskeimaid andmeid riikide arvandmete kohta. Tähestikulise registri abil leiab kergesti üles soovitud mõisted. Järg populaarsele teatmeraamatule „Õpilase entsüklopeedia”.

pilt


Chevannes, Sabrina

MALEAABITS (794)

„Hei, mina olen Piia! Ja mina olen Paul! Meie räägime sulle maailma legendaarseimast mängust – malest! Meile meeldib male, sest see on lõbus mäng, see on võitlusmäng ja see aitab ka koolis paremini hakkama saada...” Iga laps, kes selle maleraamatu läbi töötab, teab edaspidi kõike malenditest ja nende käikudest ning paljudest lihtsatest trikkidest, mis aitavad võita. Ja mis peamine: lihtsalt ja mänguliselt saab selgeks üks intelligentsemaid strateegilisi mänge, mis võib kujuneda kirglikuks hobiks kogu eluks. Raamatu lõpus on lisaks ka mõned nuputamisülesanded, mis aitavad omandatud teadmised proovile panna.

pilt


Pajusaar, Pille

LENDAS ÜLE PÕHJANABA (78)

Laulikus on 20 nutikat laulu koos juhistega lihtsate pillisaadete ja ringmängude tarvis. Laulud on kirjutatud lasteaialastele, ent sobivad ka kõikidele pilli- ja mänguhimulistele koolijütsidele.

pilt


EESTI REKORDITE RAAMAT (030)

«Eesti rekordite raamatusse» on kogutud ligi 1000 rekordit erinevatelt elualadelt. Siit raamatust saad muuhulgas teada, mis marki on Eesti kalleim auto, kus asub pikim elumaja, mitu tonni kaalub suurim rändrahn, kui vanaks elas Eesti vanim lehm ja mitu baleriini mahub ühte pisikesse Toyotasse. Raamat on värvitrükis ja sisaldab ligi 400 illustratsiooni.


pilt


Pesti, Mete

BRASIILIA (91)

Kas teadsid, et Brasiilia nimi tuleb brasilipuust, millest saab kaunist ja väärtuslikku punast värvi? Kas oskad arvata, miks kuulus karnevalitants samba oli mõnda aega tagasi rangelt keelatud? Miks ei ole Brasiilia pealinn ei kuulsaim Rio de Janeiro ega suurim São Paulo, vaid kaugele kõnnumaale kunstlikult rajatud Brasília?

 Ajakirjanik, Brasiilia kultuuri ja ühiskonna spetsialist Mele Pesti kirjutab värvikalt sellest põnevast ja mitmetahulisest Lõuna-Ameerika riigist, mis on suur nii geograafiliselt kui ka kultuuriliselt. Idast läände läbib Brasiilia kolme ajavööndit ja põhjast lõunasse sõit võtab kiirbussiga aega kaks ööd-päeva järjest. Riigi üht otsa läbib troopiline ekvaator, aga lõuna pool on talviti nii külm, et seal sajab lund. Maailma suurima jõe Amazonase kallaste vihmametsad on nii taimestiku kui ka loomastiku poolest ühed maailma liigirikkaimad. Seal elavad jaaguarid, puumad ja paljud teised loomad. Eri rasside ja traditsioonide kokkupuutest on aga võrsunud omanäoline kultuur – Brasiiliast on pärit paljud suurepärased muusikud, tantsijad, lauljad ja jalgpallurid.

 Raamat „Brasiilia“ kuulub 10–14 aastastele noortele mõeldud teabesarja „Colourful World“, mis tutvustab maailma riike, nende loodust ja kultuuri, ajalugu ja poliitilist süsteemi, eluviisi, tähtsamaid linnu ning vaatamisväärsusi.

pilt


Marvet, Ann

METSA-, SOO- JA NIIDUAABITS (58)

Kui sul on juba Toomas Kuke "Eesti taimede kukeaabits", mille abil oled leidnud nime paljudele taimedele, siis oled küllap ka märganud, et igaühel neist on looduses oma kindel elupaik. Teatud taimed kasvavad ikka koos teatud elupaikades ehk kasvukohtades. Selliseid koos kasvavaid taimeseltskondi nimetatakse kooslusteks. Igal väljakujunenud kooslusel on ka nimetus, mis enamasti pärineb rahvakeelest: nõmmemets, salumets, lodumets, madalsoo, raba, loopealne jne. Nii nagu taimemääraja aitab leida nimetuse tundmatule lillele või linnumääraja sulelisele, püüab see raamat teha nimepidi tuttavaks Eesti põhilised looduslikud ja poollooduslikud taimekooslused.

pilt

Kalamees, Erika

35 SÕRMESALMI JA KÄEMÄNGU VANAVANEMATE VARASALVEST (398)

Käed ja sõrmed on lapse esimesed mängusõbrad. Käesolev raamat sisaldab väikese osa Eesti Rahvaluule Arhiivis leiduvaid käemänge ja sõrmesalme. Mängude kirjeldused on püütud anda võimalikult algupärasena, nagu need arhiivis hoiul on. Mõned tekitavad muhelust, teised kerget segadust. Kuidas neid ikkagi mängida, jääb igaühe enda otsustada.
pilt

EDGAR VALTER: LASTERAAMATUTE ILLUSTRATSIOONID 1948-2005 (74)

Selles raamatus on Edgar Valteri poolt aastatel 1948–2005 loodud lasteraamatute illustratsioonid, sekka näpuotsaga ajakirjades ilmunud pilte. Valiku eesmärk oli leida Edgar Valteri igast loomeperioodist iseloomulikke näiteid, mis kronoloogiliselt reastatuna annavad ülevaate kunstniku kujunemisest ja arengust läbi poole sajandi.

 Edgar Valter joonistas mõnd lasteraamatut mitmel korral, olgu siis põhjuseks loomingulised otsingud või kordustrüki ajaks kaotsi läinud originaalillustratsioonid. Mõne teose puhul, nagu näiteks „Sipsik” ja „Kunksmoor”, saab raamatus näha ka kõige esimesi pilte – neid, mis ilmusid ajakirjades koos mõne peatükiga tervikust.

 Tänu nopetele arvukatest usutlustest saab raamatust lugeda, mida kunstnik ise oma töödest ja loometeest arvas, kuidas sündisid tema autoriraamatud. Valterile sekundeerivad kirjanikud, kes jagavad mälestusi oma koostööst kunstnikuga.

 Vaatamise kõrvale pakuvad lugemist pikaks veninud pildiallkirjad, mis tuletavad meelde, millest nood (vahest isegi unustuse hõlma vajunud) raamatud jutustavad.

 Viimastel lehekülgedel on kronoloogiline register Valteri illustreeritud raamatutest.


pilt

Veetamm, Heili

VILIBUSE AIARAAMAT (63)

Vilibuse-nimeline tegelane juhatab lapse aeda ning seal kasvavate taimede ja nende viljade juurde. Tööraamat pakub nii põnevat teavet aias toimuva kohta kui ka tööülesandeid, mis hõlmavad muu hulgas ka oma peenra rajamist.
pilt

TEADUSE FANTASTILINE MAAILM (001)

"„Teaduse fantastiline maailm” on tänapäevane, köitev ja hariv kogupereteos, mis pakub teadmisi ja põnevat meelelahutust nii lapsele ja noorele kui ka teadushuvilisele täiskasvanule.

 Miks me vajame teadust? Kes on teadlased? Millised on maailma kõige põnevamad leiutised? Milline on kosmos? Kes on kosmoseuurijad? Kellele ja miks on vajalikud teleskoobid? Mis on kiirus? Kuidas on toimunud evolutsioon Maal? Kuidas arenes inimene? Milline on taimede ja loomade elu meie planeedil?

 Enam kui 500 illustreeritud lehekülge käsitlevad järgmisi teemasid:

• teadus ja suured teadlased

• leiutised

• astronoomia

• kosmos ja kosmose avastamine

• lennundus

• kiirus

• evolutsioon

• taimed

• loomad

• inimene

„Teaduse fantastilisest maailmast” leiab huvitavaid fakte teadusest ja selle uurimisest. Omandatud teadmisi saab proovile panna viktoriinides ja küsimuste-vastuste varamus. Teadusmaailma tundmaõppimiseks ja selles tegutsemiseks annab raamat ka katsete juhiseid ja praktilisi näpunäiteid.

„Teaduse fantastiline maailm” on menukate „Faktide fantastilise maailma”, „Ajaloo fantastilise maailma” ja „Loomade fantastilise maailma” sarja kuuluv neljas raamat.

pilt


Alisch, Tatjana

LILLED + KÕRS- JA MEITSETAIMED (58)

"Looduses on väga palju huvitavat, mida avastada ja jälgida. Kuuldes sõna „lill”, meenuvad kohe kaunid värvirikkad õied, mida oleme kohanud aias, pargis ja suvisel aasal. Õied ei ole tingimata alati kirevad ega suured või mõnel muul viisil silmatorkavad. Õied on olemas ka kõrstaimedel ja maitsetaimedel, puudel ja põõsastel, kuigi neid esmapilgul ei tarvitse märgatagi. Kuidas näeb välja tõrvalill? Kust on saanud oma nimetuse kopsurohi? Kas iminõges on söödav? Milline õis muudab pärast tolmlemist oma värvust? Kui kaugele võivad lennata võilille seemneid kandvad ehmed? Nendele ja paljudele teistelegi küsimustele leiavad lapsed vastused sellest raamatust.

 Täiskasvanud saavad selle raamatu abil äratada lastes huvi meid ümbritseva õiemaailma mitmekesisuse vastu ning õpetada neile looduses ringi liikudes tähelepanelikkust ja hoolivust kõige elava suhtes.

 Lilleraamatust leiab ka huvitavaid võimalusi praktiliseks tegevuseks, näiteks õpetuse, kuidas ise maitsetaimi kasvatada. Samuti saab raamatu abil katseid teha ja pilte värvida. Raamatu lõpus on sõnaseletused ja nimeregister.

pilt


Kuhn, Birgit

LIBLIKAD (59)

"Looduses on alati midagi avastada, näiteks erilist ja õrna liblikate maailma. Liblikaid võib kohata kõikjal: niidul ja metsaservas, soos ja aias, eriti aga nendel aasadel ja niitudel, kus kasvab kirevate õitega taimi. Liblikad lendlevad õielt õiele ja säravad omapäraselt. Miks on nad nii õrnad ja õhkkerged? Millised on päevaliblikad ja millised ööliblikad? Kuidas on paabusilm endale nime saanud? Kuidas pääsusaba välja näeb? Kes on lottsuru ja kuidas ta lendab? Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiab väike loodusesõber vastused sellest raamatust.

 Täiskasvanud saavad aidata lastel liblikate eredat maailma tundma õppida, olla neile abimeheks liblikate vaatlemisel, määramisel ning elupaikade ja käitumise tundmaõppimisel.

 Liblikaraamatus on ka huvitavaid võimalusi praktiliseks tegevuseks, näiteks nippe ööliblikate ligimeelitamiseks ja õpetusi liblikate aasa rajamiseks. Samuti saab raamatu abil katseid teha ja pilte värvida. Raamatu lõpus on sõnaseletused ja nimeregister.


pilt

Beaumont, Emilie

PILDIRAAMAT VÄIKESELE AEDNIKULE (63)

Eesti oludele kohandatud vajalik ja praktiline käsiraamat väikesele aiandushuvilisele. Juhised on sammsammulised, lihtsad ja piltidega. Raamatust leiab laps arvukalt nõuandeid oma peenarde rajamiseks aiamaal ning taimede kasvatamiseks toas, rõdul ja aias. Eraldi on käsitletud erinevate köögiviljade, lillede ja marjapõõsaste kasvatamist. Nõuandeid on jagatud isegi viljapuude istutamiseks ja taimede kasvatamiseks aiakastides. Loomulikult tutvustatakse ka lihtsaid aiatöid ja selleks vajalikke tööriistu ning komposti tegemist. Taimede kasvatamise kõrval õpib laps raamatu abil taimedest erinevaid esemeid meisterdama. Jagatud on näpunäiteid, kuidas valmistada kartulitemplit, õunapitsatit, kõrvitsalaternat, jõulupärga jmt põnevaid esemeid. Raamatu lõpuosas toodud lihtsate lastepäraste retseptide järgi võib iga väike aednik enda kasvatatud taimedest kergeid suupisteid valmistada.

pilt


Konks, Siiri

MIS LILL SEE ON? (58)

Väike Madli jalutab mängides läbi kolme aastaaja – kevade, suve ja sügise –, märgates enda ümber taimi ja loomi, päikesepaistet ja vihmapiisku. Koos Madliga saab iga laps selle raamatu abil tundma õppida kolmel aastaajal kümmet kõige tavalisemat kodumaist õistaime. Lillede tutvustajateks on loomad, linnud ja putukad – igaühel oma pilt ja nimi. Iga taime kohta on mitu värvifotot, skänneripilt ja sellest tuletatud mustvalge kujutis oma käega värvimiseks. Emadele-isadele, kasvatajatele, suurematele õdedele-vendadele on sellel lillelisel teel abiks iga taime olulisimad määramistunnused ja kasvukoha kirjeldus.

pilt


MAAILMA PARIM KOKARAAMAT TÜDRUKUTELE (641.55)

Kui tahad oma peret üllatada põnevate roogadega, korraldada väikese peo või kutsuda sõpru külla, siis selle kokaraamatu retseptid on mõeldud just Sinule! Retseptide järgi saab suhteliselt kiiresti ja lihtsalt valmistada põnevaid suupisteid, liha-, kala- ja aedviljatoite, pidžaamapeo ampse ning elegantselt kujundatud hõrke maiuseid, sealhulgas vahvaid värvikaid tassikooke.Selgete juhiste ja ahvatlevate fotodega kokaraamatus on jagatud nõuandeid, kuidas koostisaineid vahetades maitseelamusi rikastada.Vahva kingitus igale tüdrukule!


pilt


Ružička, Oldrich

AJAMASIN. LEIUTISED (001)

Lennukid ja laevad, autod ja arvutid, televiisorid ja telefonid, rattad ja raamatud on meie igapäevaelu lahutamatu osa. Aga kes ja millal need kõik on välja mõelnud või leiutanud? Just sellest see raamat lühiülevaate annabki. Raamatu kaanel olev mehhanism töötab nagu ajamasin. Lugeja saab otsustada, mis sajandisse või koguni aastatuhandesse tahab rännata, ja edasi piisab õige lehekülje leidmiseks üksnes nupu vajalikku asendisse lükkamisest.

pilt


LOOMADE FANTASTILINE MAAILM (59)

Loomade fantastiline maailm” on menukate „Faktide fantastilise maailma” ja „Ajaloo fantastilise maailma” sarja kuuluv kolmas raamat.

„Loomade fantastiline maailm” on köitev ja hariv kogupereteos, mis pakub teadmisi ja põnevat meelelahutust nii lapsele kui ka loomasõbrast täiskasvanule.

 Kes olid esimesed lendavad loomad? Kuidas me teame, et mõni loomaliik on välja surnud? Missugune on maailma suurim konn? Milliseid parasiite kannavad rotid? Millega on kaetud kurgkotka jalad? Enam kui 500 leheküljel on käsitletud järgmisi teemasid:

 · eelajalooline elu

 · dinosaurused

 · väljasurnud loomad

 · ohustatud liigid

 · öise eluviisiga loomad

 · surmavad olendid

 · röövlinnud

 · maod

 Pikemalt peatutakse inimese suurematel sõpradel:

 · kassid ja kassipojad

 · koerad ja kutsikad

 · hobused ja ponid

 Raamatust leiab huvitavaid fakte loomade varjatud ja imepärasest maailmast. Omandatud teadmisi saab proovile panna viktoriinides, sest „Loomade fantastiline maailm” on küsimuste-vastuste varamu.„Loomade fantastiline maailm” annab ohtralt mänge ja tegevusi loomariigi tundmaõppimiseks

pilt


Nordmann, Michael

1000 KÕIGI AEGADE PARIMAT JALGPALLURIT (796)

Biograafilisse teatmeteosesse on valitud 1000 maailma kõigi aegade parimat jalgpallurit. Nimesid Beckham, Messi ja Rolando teavad kõik, aga kes on löönud värava kahes MM-i finaalis ja kes valiti 1999. aastal 20. sajandi Euroopa parimaks jalgpalluriks? Neile ja paljudele muudele küsimustele leiab raamatust vastuse.


pilt


Ono, Mari

ORIGAMI TALUELU (745)

Taluelust jutustava lõbusa raamatu põhjal saad voltida lauta vahvad loomad ja põllule kasvama paberist maisi. Aastaaegade järgi neljaks peatükiks jagatud raamatust leiad nii loomi kui ka linde, sh lambatalle, lambakoera, kana, sea ja küüliku, samuti õunu, maisi, kõrvitsaid ja tomateid, mida turul müüa. Siin on ka talumaja ja puu tagaaeda istutamiseks ning isegi hernehirmutis, kelle saad panna oma paberist volditud saaki valvama. Iga kujundi juures on kergesti järgitavad juhised ja illustreerivad fotod voltimise suunda näitavate nooltega. Kõigi kujundite juures on märgitud ka raskusaste. Alusta lihtsamate kujundite voltimisest ja kui oled põhivõtted selgeks saanud, liigu edasi veidi keerulisemate juurde. Raamatuga on kaasas 50 erikujundusega origamipaberi, et saaksid voltimisega kohemaid alustada.

pilt


Tomingas, Tiina

VÄIKSE KIILI JÕERAAMAT (5)

Kuidas tekib jõgi? Miks on merevesi soolane? Miks on kopral suured hambad? Miks on liblikal suured tiivalaigud ning miks kalad vees ära ei upu? Teekonnal piki jõge mere poole leiab väike kiil nendele ja paljudele teistele küsimustele vastused. Raamat tutvustab lastele jõeäärset elustikku. Köitvate lugude vahepeal saavad mudilased nuputada ülesannete kallal ning harjutada arvutamist, kirjutamist ja joonistamist. Raamatu vahel on suur panoraampilt, millelt laps leiab kõik raamatus jutuks tulevad liigid ja nende nimetused. Lugu raamatus ja lugu suurel jõepildil kulgevad käsikäes ning nõnda näeb laps kogu jutustust enda ees tervikuna. Nii on kiili seiklust põnev jälgida!

pilt


Kuhn, Birgit

MERI JA RANNIK (5)

Looduses on nii palju huvitavat! Lapsed jälgivad enda ümber looduses toimuvat iga päev, aga eriti põnev on mere ääres. Vahel on meri peegelsile ja päike sillerdab veest vastu ning jalgade all laulab päikesesoe liiv, vahel aga kohiseb meri ähvardavalt ja lained on kõrged, rannal vihiseb tuul ja pillub liiva näkku, mere kohal tiirlevad ärevalt kajakad ja sööstavad aeg-ajalt vee piirile, aga ei sukeldu. Miks ei lähe kajakad tormi eest peitu? Mida nad merest püüavad? Kuidas randtiir oma pikkadel lendudel jõudu kokku hoiab? Kes on pringel? Kes üldse meres elavad? Ja mis taimed kasvavad liivaluidetel? Miks on soolarohi endale sellise nime saanud ja kas ka merikapsas on söödav? Oma küsimustele leiab väike loodusesõber vastused sellest raamatust.

 Täiskasvanud saavad aidata lastel tutvuda kahe merega –meie koduse Läänemere ja Põhjamerega ning kujundada hoolivat suhtumist meid ümbritsevasse keskkonda.

 Raamatus on näpunäiteid praktiliseks tegevuseks

• meisterdamisjuhendid

• katsete tegemise õpetused

• lindude ja veeasukate pildid, mida saab värvida

• vaatluste tegemine vees

pilt


Kuhn, Birgit

PUUD, PÕÕSAD JA PUHMAD (58)

Looduses on palju huvitavat, mõtlemapanevat ja isegi aukartust äratavat. Esmapilgul tunduvad puud ja põõsad, mis meid ümbritsevad, päris tavalised, kuid lähemal tutvumisel on see maailm väga mitmekesine ja põnev. Mis vahe on puudel ja põõsastel ning mis on puhmad? Kuidas näevad välja vahtraseemned, miks haavalehed värisevad ja kus kasvab kukerpuu? Miks puude ja põõsaste lehed sügisel kollaseks värvuvad? Miks osa puid ja põõsaid talve tulekul lehed langetab? Kas kõigil puudel ja põõsastel on viljad ning kas need on söödavad või hoopis mürgised? Oma küsimustele leiab väike loodusesõber vastused sellest raamatust.

 Täiskasvanud saavad looduses viibides aidata lastel puude ja põõsaste kohta teadmisi omandada, uurides koos nende lehti ja õisi ning õppides tundma nende vilju.

 Raamatus on näpunäited praktiliseks tegevuseks:

• pajuonni meisterdamise juhend

• käbi kasutamine õhuniiskuse mõõtjana

• puu kõrguse mõõtmise õpetus

• puude ja põõsaste lehtede ja viljade pildid, mida saab värvida

pilt


Brodek, Ayako

LUMEHELBED, PÄIKESED JA TÄHED(745)

75 kaunist lumehelbe, päiksekese ja tähe kujutist koos selgete juhiste, fotode ja valmistamisõpetustega neile, keda huvitab pabervoltimiskunst. Tutvustatakse erinevaid pabervoltimistehnikaid ning selgitatakse origami sümboleid. Iga omanäolise lumehelbe ja tähekese juures on näidatud selle valmistamise raskusaste. Omatehtud kujundeid võib kasutada aknakaunistustena, vanikutes ja lauaseadetes, samuti võib neist valmistada omanäolisi ehteid.

pilt


MÕNUSAD MEISTERDUSED (74)

Ära viska prügikasti tühja mahlapakki, sest sellest võid meisterdada näiteks naksaka mänguauto, kähara peaga nukukese või korvikese. Kogu kokku tühjaks veerenud tualettpaberirulli südamikud ja meisterda neist armsaid käpiknukke või vonklevaid vihmausse. Keeruta tualettpaberist või pabersalvrätikust kordumatuid roose. See raamat näitab, kuidas ka kõige lihtsamast materjalist on võimalik teha üks uus vägev mänguasi või siis koguni sünnipäevakink sõbrale. Kõigest on võimalik luua midagi uut. Tuleb lihtsalt järele mõelda ja proovida.